Berat Kandili Mesajı

Astana Büyükelçiliği 01.06.2015

BERAT KANDİLİ MESAJI…

01 Haziran 2015 Pazartesi gününü Salı gününe bağlayan gece üç ayların Ramazan ayından önceki son mübarek gecesi olan yeni bir Berat Kandilini daha idrak edeceğiz. Berat Gecesi Şaban ayının on beşinci gecesidir. Suç, borç ve cezadan kurtulmak anlamını taşıyan berat; günahlardan kurtuluş gecesi demektir.Bu gece; Yüce Allah’ın, kendisine yönelip af dileyen mü’minleri bağışlayarak kurtuluş beratı verdiği önemli bir gecedir. Hızla akıp giden ömür içerisinde böylesine bir geceye bir kez daha eriştirip bizlere güzel bir fırsat bahşettiği için Cenab-ı Hakk’a ne kadar şükretsek azdır.

Berat gecesi; pek çok manevi/ahlaki güzelliğin yaşandığı rahmet, mağfiret, arınma ve bereket mevsimi Ramazan ayına yaklaştığımızın habercisi ve müjdecisidir. Kurtuluş, af ve arınma gecesi olan Berat Kandili, bizlere manevi bir nefes aldırma, kendimize dönme, kendimizi sorgulama/nefis muhasebesi yapma ve gönül dünyamızı temizleme fırsatı sunar.

Berat Kandili, her türlü kötülük, çirkinlik, haksızlık ve adaletsizlikten uzak durmamamız gerektiğini, arzularımızın, tutkularımızın, bencilliklerimizin esaretinden kurtulmamızın elzem olduğunu, çeşitli olumsuz ve yanlış istek, heves ve hırslarımızdan berat etmemiz gerektiğini hatırlatan bir gecedir. Sevgili Peygamberimiz bu gece için “…..Allah Teala bu gece güneş doğuncaya kadar, dünyaya rahmetle tecelli ederek şöyle buyurur: Yok mudur bağışlanmak isteyen, bağışlayayım? Yok mudur rızık isteyen, rızık vereyim?, Yok mudur dert ve musibete yakalanan, şifa vereyim?, daha neler


dilekleri varsa istesinler vereyim” buyurmuştur. Bu gece, samimi, içten yapacağımız her isteğimiz, mü’min kardeşlerimiz ve insanlık için yapacağımız her dilek ve duamız yerini bulacak, Yaratanımız karşılığını verecektir.

Mübarek Ramazan ayına on beş gün kala idrak ettiğimiz Berat Kandilinin bize hatırlattığı en önemli hususlardan biri de sadece Allah’ın affına mazhar olmayı istemek değil, aynı zamanda affedici olmayı bilmemiz gerektiğidir. Zira Allah’tan af bekleyen affedici olur. Allah’tan bağışlanma dileyen bağışlayıcı olur. Allah’ın hoşnutluğunu isteyen, hiç kimseyi hor ve hakir görmez, başkalarının hoşnut olamayacağı söz söylemez, davranış sergilemez. Allah’ın sevgisine ulaşmak isteyen, daima yüreğinde sevgi ve merhamet taşır.Çünkü sevgi, saygı ve merhamet göstermeyenin, sevgi-saygı ve merhamet beklemesi düşünülemez.

Bu ve benzeri gün ve geceleri fırsat bilerek, çokça dua ve niyazda bulunmalı, istiğfar etmeli, kendimizi muhasebe etmeli, hatalarımızı hatırlamalı ve tekrarlamamak için yüce Rabbimize duada bulunmalıyız. Keza, Ülkemizin, İslâm âleminin birlik, dirlik ve beraberliğine, insanlığın hidayet, barış ve huzuruna, bütün müminlerin tövbe ve dualarının kabulü ile arınma ve affına vesile olması için yakarışta bulunmalıyız.
Yaratıcımıza, kendimize, ailemize, çocuklarımıza, milletimize, islam dünyasına, çevremize ve bütün insanlığa karşı görev ve sorumluluklarımızı hatırlamalı; bu geceyi fırsat bilerek bundan sonra Yüce Dinîmizin bizden ısrarla istediği; sevgi-saygı, uzlaşı, barış, hoşgörü, yardımlaşma, dayanışma, kardeşlik, birlik ve beraberlik, insan haklarına, canlı haklarına saygının ve bütün üstün değerlerin güçlenmesini/pekişmesini insani ve ahlaki özelliklerimizin daha güçlü bir şekilde neşv-ü nema bulmasını sağlamak için gayret göstermeliyiz.

Bu duygu ve düşüncelerle, Kazakistan’daki bütün vatandaşlarımızın ve Kazakistan vatandaşı kardeşlerimizin Berat Kandillerini kutluyor, bu kandilin her türlü günahtan arınarak bağışlanmamıza vesile olmasını diliyor;


sağlık, huzur ve mutluluk içerisinde nice kandillere ve ayların sultanı Ramazana ulaşmalarını bütün içtenliğimle Yüce Allah’tan niyaz ediyorum.

İbrahim YILMAZ

Din Hizmetleri Müşaviri


Pazartesi - Cuma

09:30 - 12:30 / 14:00 - 18:30

Normal çalışma saatleri: Hafta içi her gün 09:30-12:30;14:00-18:30