Kurban Bayramı Mesajı

Astana Büyükelçiliği 18.09.2015

KURBAN BAYRAMI MESAJI

-2015-

Bilindiği gibi, 24 Eylül 2015 perşembe günü Kurban Bayramını idrak edeceğiz.
Kurban; kelime olarak “yaklaşmak, yakınlaşmak, Allah’a yakınlaşmaya vesile olan şey”
anlamına gelmektedir. Dini terim olarak ise “Allah’a yaklaşmak ve O’nun hoşnutluğunu kazanmak için ibadet maksadıyla belirli şartları taşıyan hayvanı usulüne uygun olarak kesmeyi ve bu amaçla kesilen hayvanı”

ifade eder. Yani Kurban kesmek; Allah’a yakınlaşmayı amaçladığımız ve bu amaca ulaşmak için yerine getirdiğimiz mali bir ibadettir.

Kurban, sevginin, vefanın, sadakatin, hak yolunda fedakârlığın simgesi
Hz. İbrahim ve Oğlu Hz. İsmail örneğinde olduğu gibi ilahi emirlere kayıtsız teslimiyetin sembolü, Allah’ın bize bahşettiklerinden onun hoşnutluğu için verebilmenin fiili ifadesidir.


Hiç kuşkusuz kestiğimiz kurbanların arkasında yatan mana ve hikmet bizi Allah’a yaklaştırmakta, bu yakınlaşma, insanlığımızı daha da derinleştirmekte, merhamet duygularımızı harekete geçirmekte, kendimize ve çevremize karşı sorumluluklarımızın farkına varmamızı sağlamakta, sıradanlaşan ilgi ve tercihlerimizi bir kere daha gözden geçirmemize ve sıratı müstakim üzerinde sebat etmemize vesile olmaktadır.

Kurban İbadeti, fert ve toplum açısından bir çok yararlar taşımaktadır. Kurban kesen;

1.Allah’ın emrini yerine getirmiş, kul olmak bilincini canlı bir şekilde koruduğunu ortaya koymuş olur.

2.Hz.İbrahim ve Oğlu İsmail’in Allah’ın emrine uymak konusunda verdikleri başarılı sınavın anısını tazelemiş ve kendisinin de benzeri itaate hazır olduğunu bu davranışı ile göstermiş olur.

3.Toplumda, barış, kardeşlik, dayanışma ve sosyal adaletin sağlanmasına katkıda bulunmuş olur.Zira, kurban etlerinin; hiç et alamayan muhtaçlara dağıtılması, zengin-fakir arasında her yönüyle kaynaşma, yakınlaşma, birlik-beraberlik duygularının daha da pekişmesine sebep olur. İnananlar arasında kardeşlik, paylaşma ve yardımlaşma duygularını güçlendirir.

Öte yandan, kurban bayramı günleri; dünyanın her yerinden akın akın Mekke’ye giden
milyonlarca mü’minin, Kabe’de, Arafat’ta, Mina’da, Müzdelife’dekısacası
kutsal mekanlarda hac ibadetini yerine getirdikleri, kurban kestikleri topluca Allah’a duaların edildiğimüstesna kutlu ve mübarek zaman dilimleridir. Kurban Bayramı günleri; nice Müslümanın kurban ibadeti ve hac ibadeti sebebiyle affa uğradığı çok mukaddes günlerdir. Özetle, dört gün sürecek olan bayram günleri başta anne-baba, akrabalar, komşu, eş/dost ziyaretleşmeleri, ortak sofralarda bir araya gelmek, küçüklerin/çocukların çeşitli hediyelerle sevindirilmesi, fakirlerin görülüp gözetilmesi vb. tüm etkinlik ve uygulamalarla gönüllerin coştuğu, mü’minlerin kaynaştığı hayatın ap ayrı bir anlam kazandığı sevinç ve neş’egünleridir.

Duaların, her zamankinden daha fazla kabul göreceği, bu zaman dilimini karşılamanın ve bu zaman dilimine sağlıkla ulaşmanın da ayrıca mutluluğunu yaşamaktayız.

Yer verilen amaca uygun olarak; keseceği kurbanı ihtiyaç sahiplerine ulaştırmak isteyen vatandaşlarımıza yardımcı olmak, bu ibadeti dini hükümler ve kurallar çerçevesinde yerine getirmek maksadıyla T.C. Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfınca, her yıl olduğu gibi bu yıl da dünyanın çeşitli bölgelerinde vekaletle kurban kesim organizasyonu düzenlenmektedir.
Bu organizasyonun Kazakistan ayağı Müşavirliğimizce yürütülmektedir. Bu yıl, Müşavirliğimiz organizesi ile Kazakistan genelinde Astana, Almatı, Taldıkorgan, Çimkent, Türkistan, Aktau ve Atrav olmak üzere yedi bölgede


muhtaç ailelere, öğrencilere, eğitim kurumlarına, yetim yurtlarına vb. ihtiyaç sahibi kardeşlerimize kurban eti dağıtımı yapılacaktır. Bu kurbanlar; Türkiye’deki kardeşlerinden, Kazakistan’daki kardeşlerimize “kurbanlarımız kardeşlik için”temel inancı ile dağıtılacaktır.

Böylece, Kurban bayramı günlerinin ve Kurban’ın; amacına uygun olarak kardeşliğin, sevginin, birlik-beraberliğin, paylaşmanın, vefanın ve fedakarlığın “ete kemiğe bürünmüş”

somut göstergesi olduğu bir kez daha tezahür etmiş olacak,
kelime anlamı ve içeriğindeki“yakınlaşma”
hem Allah’a, hem de kilometrelerce mesafedeki insanların birbirine gönül bağı
ile yakınlaşması şeklinde gerçekleşecektir.

Bu vesile ile, Kazakistan’daki bütün vatandaşlarımız ile Kazakistanlı kardeşlerimin ve bütün Müslümanların Kurban Bayramlarını tebrik ediyor, bu bayramın birlik-beraberlik, kardeşlik, saygı-sevgi, sosyal yardım ve dayanışmaya daha da katkıda bulunması dileklerimle, nice bayramlara sağlıkla ulaşmamızı Yüce Allah’tan niyaz ediyorum.Bu bayramın canın cananını, kulun sultanını bulduğu bayram olmasını diliyorum.Kurbanlarımız makbul, bayramımız mübarek olsun.

İbrahim YILMAZ

Din Hizmetleri Müşaviri


Pazartesi - Cuma

09:00 - 13:00 / 14:00 - 18:30

Hafta içi her gün 09:00-12:30;14:30-16:00
1.1.2017 2.1.2017 Yılbaşı
7.1.2017 Ortodoks Noeli
8.3.2017 Kadınlar Günü
21.3.2017 23.3.2017 Nevruz Bayramı
1.5.2017 Kazakistan Halkı Birlik Günü
7.5.2017 Vatan Koruyucusu Günü
9.5.2017 Zafer Bayramı
6.7.2017 Başkent Günü
30.8.2017 Anayasa Bayramı
1.12.2017 İlk Cumhurbaşkanı Günü
16.12.2017 17.12.2017 Bağımsızlık Günü