Türkiye Cumhuriyeti

Astana Büyükelçiliği

Büyükelçilik Tarihi ve Önceki Büyükelçilerimiz

Kazakistan’ın 16 Aralık 1991 tarihinde bağımsızlığını kazanmasının ardından Almatı’daki Büyükelçiliğimizin açılışı 12 Nisan 1992 tarihinde Dönemin Başbakanı Dokuzuncu Cumhurbaşkanımız Sayın Süleyman Demirel tarafından gerçekleştirilmiştir.
 
Başkentin 1998 yılında Almatı’dan Astana’ya taşınması üzerine Büyükelçiliğimiz  23 Haziran 2008 tarihinde Astana’ya taşınmış ve faaliyetlerini 2010 Ekim ayına kadar bir iş merkezindeki geçici kançılarya ofisinde sürdürmüştür.

Taşenov Caddesi No.:3 adresindeki yeni Kançılarya binamızın açılışı 26 Mayıs 2010 tarihinde yapılan törenle Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından gerçekleştirilmiş olup, Büyükelçiliğimiz 18 Ekim 2010 tarihinden bu yana yeni kançılarya binasında hizmet vermektedir.

 
Argun Özpay
Büyükelçi
21.04.1992-22.03.1994
Mustafa Aşula
Büyükelçi
26.03.1994-28.06.1995
Kurtuluş Taşkent
Büyükelçi
30.06.1995-28.07.1999
Çınar Aldemir
Büyükelçi
01.08.1999-28.01.2004
Taner Seben
Büyükelçi
01.02.2004-01.04.2008
Atilla Günay
Büyükelçi
21.04.2008-27.06.2010
Lale Ülker
Büyükelçi
20.08.2010-15.07.2012
Ömer Burhan Tüzel
Büyükelçi
17.08.2012-01.10.2015