Büyükelçi Sayın Ömer Burhan Tüzel'in Veda Mesajı

Astana Büyükelçiliği 14.08.2015

BÜYÜKELÇİ ÖMER BURHAN TÜZEL’İN VEDA MESAJI


13.08.2015

Sevgili vatandaşlarım, saygıdeğer Kazak kardeşlerim,

15 Eylül 2015 tarihi itibarıyla Türkiye Cumhuriyeti’nin Kazakistan’daki Büyükelçisi olarak görevim son buluyor ve her geçen gün hasretini daha çok çektiğim güzel ülkeme dönüyorum. 2012 yılının Ağustos ayında başladığım ve üç yıl süren görevim sırasında yeni deneyimler yaşadım, hayatımda birçok yeni pencere açıldı. Birçok siz sevgili vatandaşım ve saygıdeğer Kazak kardeşimle tanıştım, sizlerle manevi olarak zenginleştim.

Görev sürem içerisinde Aktau, Almatı, Baykonur, Karaganda, Kızılorda, Kokshetau, Şimkent ve Türkistan’ı ziyaret ettim. Pavlodar, Semey ve Öskemen’i de ziyaret etmek istememe rağmen vakit kalmadı. Bu ziyaretlerimde, gökyüzünün ağırmaya yüz tuttuğu sabahın erken saatlerinde, henüz ay batarken, o muhteşem mabed, Ahmet Yesevi’nin türbesi etrafında yapayalnız yürüyerek geçirdiğim büyülü saatleri; Baykonur uzay üssünün fırlatma rampasına 3.5 km mesafeden izleme şansını yakaladığım Proton roketinin kalkışı sırasındaki yeri göğü sallayan uğultusunu; Burabay tepelerinde küçük çadırımın içerisinde geçirdiğim geceleri; güneşin Schuchinsk Gölü üzerinden alçalırken doğaya saçtığı renk cümbüşünü; Aktau’nun Bautino Limanında parçalanmak üzere kızağa çekilmiş yalnız bir balıkçı gemisinin hüzünlü bekleyişini; Alzhir kadın esir kampı müzesinin bahçesinde, sanki sonsuzluğa uzanan anıt duvar üstüne isimleri kazınmış binlerce masum kadının makus kaderinin ürpertisini; Kumay arkeoloji kompleksindeki, atalarımızın mirası, tarihin sessiz tanıkları, çağlar içerisinden, Kazakistan’ın uçsuz steplerinden, bugün dahi bizlere büyülü masallarıyla seslenen “Balbal”ların metafizik gizemini; motosikletim üzerinde yaptığım sayısız gezilerimden birinde “gel bin sırtıma seni yeni ufuklara taşıyacağım” diyerek seslenen gökkuşağını ve tabi siz sevgili kardeşlerimle geçirdiğim saatleri, güzel sohbetlerimizi asla unutmayacağım. Kazakistan’daki güzel anılarımı Facebook sayfamda bir fotoğraf albümünde toparlamaya çalıştım.

Görev sürem içerisinde, Cumhurbaşkanı Sayın Nursultan Nazarbayev’e 2012 yılında ülkemizi ziyaretinde refakat ettim. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ı ise 2015 yılı Nisan ayında Astana’da ağırladım. Burada bulunduğum sürede Meclis Başkanımız, Gümrük ve Ticaret Bakanımız, Ekonomi Bakanımız, Milli Savunma Bakanımız ve Dışişleri Bakanımızın Astana’yı ziyaretleri gerçekleşti. Ayrıca çok sayıda sivil ve askeri heyetimize ev sahipliği yapmak imkânını buldum. Hepsinden öğrendiklerim oldu. Astana’daki görevimden iç huzuruyla ayrılıyorum.

Çok mütevazı, küçücük evlerinizi, kocaman kalplerinizi, zengin sofralarınızı bana açan sevgili Kazak kardeşlerim, size minnettarım. Bana devlet kademenizdekilerin göstermedikleri hüsnü kabulü gösterdiniz. Kazakistan’ın gerçeklerini sizlerden öğrendim. Kazak insanının ruhunu, köylerinizde beni evlerine, sinilerinin etrafına kabul etme şerefi bahşeden annelerinizden, babalarınızdan dinledim. Ülkenizle duyduğunuz gururu bir Türk olarak, kendi ülkemmişçesine sizlerle paylaştım. Ülkenizle ilgili eleştirilerimi ise asla esirgemedim, gizlemedim. Bir Türk Büyükelçisi’nden gelen bu eleştirileri biliyorum bazen yadırgadınız. Ancak ben bunu eleştirmiş olmak için yapmadım. Sorunların tespitinin sağlıklı bir şekilde yapılmadığı, konuşulmadığı ve tartışılmadığı toplumlarda iyileştirmelerin de yapılmadığını meslek hayatım boyunca izlediğimdendir, sizlerle eleştirilerimi paylaşma nedenim.

Kazakistan’da coşkularım oldu, hüzünlerim oldu. En keyif aldığım anlar, siz genç Kazak kardeşlerimle çeşitli üniversitelerde ve düşünce derneklerinde bir araya gelerek verdiğim konferanslar sırasında yaptığımız tartışmalar oldu. Bu ülkenin geleceğinin iyi ellerde olduğunu görmekten büyük mutluluk duydum. Kan ve kültür bağlarımıza, ortak tarihi köklerimize rağmen, Türkiye’de tatil yaptıktan sonra ülkeme karşı bir aidiyet duygusuyla Kazakistan’a dönmediğine tanık olduğum Kazak kardeşlerim ise beni hüzünlendirdi.

Ya gurbette geçimini sağlayan siz cefalı vatandaşlarıma nasıl sesleneyim? Siz tüm övgüye layıksınız. Gurbet, Kazakistan gibi dost ve kardeş bir ülkede dahi zordur. Ülkemizin yurt dışındaki gerçek temsilcileri sizlersiniz. Ülkemizin görünen yüzü sizin yüzünüz. Kazakistan ile ülkemiz arasındaki köprü sizsiniz. İşte nihayetinde benim görev sürem sonuna geliyor ve ben bu ülkeden ayrılıyorum. Ancak, sizlerin birçoğu kalıcısınız. Bu yüzden Büyükelçiniz olarak kapımın beni görmek isteyen sizlere daima açık kalmasına özen gösterdim. Bugün gururla söyleyebiliyorum ki, üç yıllık görev sürem içerisinde benimle yüz yüze görüşmek isteyip de beni göremeyen tek bir vatandaşım yoktur. Diğer yandan ülkemizin gerçek elçileri olmak sizlere büyük sorumluluklar da yüklüyor. Bir zincir, en zayıf halkası kadar güçlüdür. Bir düşüncesiz, hatalı davranış, bin erdemli davranışı silip götürebiliyor. Bu yüzden, bundan sonra da her zaman ülkemizin elçileri olmanın bilinciyle adımlarınızı atmayı ihmal etmeyeceğinizden eminim. Sizlerle her zaman gurur duydum ve duymaya devam edeceğim.

Ve nihayet buradan Türk ve Kazak, her kademedeki tüm Büyükelçiliğimiz mensuplarına, Ataşelerimize, Astana Yunus Emre Türk Kültür Merkezi Başkanı, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Astana Temsilcisi, Türk Hava Yolları Astana Ofisi Müdürü ve çalışanlarına, Ahmet Yesevi Üniversitesi Rektörü ve kıymetli öğretim görevlilerimize seslenmek istiyorum. Saygı, sevgi ve muhabbetinizin eksikliğini hissettirmediniz. Ülkemizin Kazakistan’da itibarı sizlerin omuzları üzerinde yükseliyor. Ülkemizin buradaki başarısının mimarı sizlersiniz. Hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum.

Bir başka vesileyle sizlerle yeniden bir araya gelmek dileğiyle hepinizi sevgi ve muhabbetle kucaklıyorum. Sağlıcakla kalınız.


Ömer Tüzel


Büyükelçi


Pazartesi - Cuma

09:00 - 13:00 / 14:00 - 18:30

Hafta içi her gün 09:00-12:30;14:30-16:00
1.1.2017 2.1.2017 Yılbaşı
7.1.2017 Ortodoks Noeli
8.3.2017 Kadınlar Günü
21.3.2017 23.3.2017 Nevruz Bayramı
1.5.2017 Kazakistan Halkı Birlik Günü
7.5.2017 Vatan Koruyucusu Günü
9.5.2017 Zafer Bayramı
6.7.2017 Başkent Günü
30.8.2017 Anayasa Bayramı
1.12.2017 İlk Cumhurbaşkanı Günü
16.12.2017 17.12.2017 Bağımsızlık Günü